'TÜRKİYE ÇELİK YOLU OLMALI'
11. Yapısal Çelik Günü, Çelik Yapılar Haftası'na binlerce yıldır İpek Yolu olarak dünya tarihine geçen Türkiye'nin "Çelik Yolu" olması önerisi damgasını vurdu
(24.09.2010 )

Akşan Yapı TUCSA-TYÇD

‘TÜRKİYE ÇELİK YOLU OLMALI’

11. Yapısal Çelik Günü, Çelik Yapılar Haftası’na binlerce yıldır İpek Yolu olarak dünya tarihine geçen Türkiye’nin “Çelik Yolu” olması önerisi damgasını vurdu

Dünya çelik devlerini İstanbul’da buluşturan 11. Yapısal Çelik Günü Çelik Yapılar Haftası’na Türkiye’nin “Çelik yolu” olması önerisi damgasını vurdu.
Dünyanın farklı ülkelerinden çelik üreticileri ve akademisyenlerini buluşturan bir haftalık etkinliğin 4. gününde gerçekleştirilen forumda, Türkiye ve komşu ülkelerde çelik yapılar ve kullanımının artırılması konusunda önemli mesajlar çıktı.

Gülay Altay’ın moderatörlüğünü yaptığı foruma konuşmacı olarak Yüksel Tiryakioğlu, Melih Şimşek, Faruk İnsel, Fadıl Demirel ve Günhan Karakullukçu yer aldı.
Bir yıldır sürdürdüğü Avrupa Yapısal Çelik Birliği Başkanlığını etkinlik sonrası Almanya’ya devretmeye hazırlanan Türk Yapısal Çelik Derneği Başkanı Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, forumun açılışında yaptığı konuşmada, “Bugün sınırları ortadan kalkan global dünyada, vazgeçilmeyecek en önemli olgulardan biri değişim. Bu bağlamda Türkiye, Kafkasya, Batı Asya, Ortadoğu, Doğu Avrupa ve hatta Kuzey Afrika gibi dünyanın çok geniş bir arenasında, değişen ekonomik ve teknolojik dönüşümler değerlendirildiğinde, 21. Yüzyılın İpek Yolu Çelik Yolu olacak ve Türkiye’de coğrafi konumuyla tarihinde olduğu gibi bu yolun merkezinde duracak” dedi.
Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve Akkon Çelik Yönetim Kurulu Üyesi  Melih Şimşek de yaptığı konuşmada, şunları söyledi; “Çelik, 99 depreminden sonra çare özelliğinden dolayı gündeme geldi. Çevre ülkeler hız faktöründen dolayı çeliği tercih ediyorlar. Çevreci ve geri dönüşümlü olması genel bir soruna çare olabilmesi önemli. Türkiye için önemli fırsatlar var. 10 yıl önce çelik yapı Amerikan dizilerinde görülür, bizde sadece sanayide kullanılırdı. Gelişmekte olan bir ülkeyiz, nüfus artıyor,  karbon salınımı en yüksek ülkeler arasındayız. Burada en büyük fırsat konut sektörü. Uzun çelikte sorun yok ama yassıda ithalat var. Dünya’da Çin’den sonra 2. müteahhitlik ülkesiyiz. Bu büyük bir fırsat. Temel üzerindeki her şeyi ihraç ederek kaba inşaatı yapabilirsiniz. Bu güvenli ticarettir, önemli bir risk ortadan kalkmış oluyor. Betonarme ile çelik uygulama yapan elemanların niteliğinde dramatik bir fark var.”

Forum sonrasında şu ortak görüş ortaya çıktı; “1999 depremi sonrası bile deprem bölgelerinde sanayi ve yüksek yapılarda kullanımı ancak düşünülmeye başlandı. Çelik yapı özendirilmeli. Yapısal Çeliğin kullanım oranı artmalı. Belirli bir artış var ama çok yetersiz. Çelik kullanımında yetişmiş eleman açığı var. Deprem riski yüksek bölgelerde mutlaka uygulama çelik yapılmalıdır. TOKİ konutlarında hafif çelikte bir mesafe alamadık. Gelenekselde ısrar sürüyor. Dünya nüfus artışı ve çevre kirliliği ile doğal kaynakların tükenişi dikkate alındığında ayağımızı yere daha sağlam basmalıyız. İsraftan kaçınmalıyız. Enerji kıtlığı ve doğal afetler kaçınılmaz. İnsaflı kullanım israftan kaçınma ve çelik yapıya yönelme başlıkları çıktı.”