ANKAVILLE projesi çeliğin gücünü ve estetiğini Ankara'ya taşıdı.
(03.09.2010 )

     
ANKAVILLE PROJESİ
ÇELİĞİN GÜCÜNÜ VE ESTETİĞİNİ ANKARA’YA TAŞIDI

Akşan A.Ş. tarafından Ankara’nın İncek bölgesinde başlayan Ankaville Projesi, çeliğin dayanıklılığı ve estetiği ile az katlı projesini birleştirerek, Ankaralılara güvenilir ve keyifli yaşam alanı sunuyor

Akşan A.Ş. yapı ve konut sektöründe kazandığı 40 yıllık tecrübeyi Ankara’da tamamladığı Ankaville Projesi’ne taşıyor.

Çağdaş, çevreci ve güvenli yapılar üretmek için yola çıktıklarını ve bugüne kadar gerçekleştirdikleri her projede bu ilkeyi ön plana çıkardıklarını anlatan Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Bu vizyonumuzun son örneklerinden biri de Ankara İncek bölgesinde geliştirip tamamladığımız Ankaville projesi. Şirket olarak az katlı yapılarda yaşamın daha insani, daha tatminkar ve daha güvenli olduğunu, çok katlı yaşamın zorunluluk ve ranttan doğan bir yaşam üslubu olduğunu düşünüyoruz. Firma olarak bu çok katlı projeleri senelerdir reddediyoruz. Biz genel olarak sektörde kabul görmüş görüşlere karşı yüzüyoruz. Projenin başlangıcında Ankaralılara, kentin merkezindeki iyi apartman dairesi fiyatına müstakil konut önerildi. Projenin başlaması krizin başladığı zamana denk geldi. Başlangıç satış fiyatları ile projenin bitirildiği tarihteki konut fiyatları arasında yaklaşık % 65 oranında bir değer artışı yaşandı. Yani başlangıçta konut alan 18 ay içinde yüksek kar elde etti. Bölgenin cazibe merkezi olduğu düşünüldüğünde bu kazanım artacak” dedi.

Yaptırdıkları gayrimenkul potansiyel arama çalışmalarında Ankara’da ailelere hep apartman seçenekleri sunulduğunu gördüklerini de anlatan Şimşek, “Müstakil yaşam alanları sadece kooperatifler tarafından üretilebilmiş. Ankara’da gözlemlediğimiz bu boşluğa arz oluşturmak amacı ile az katlı imar durumu ihtiva eden İncek bölgesinde, son 5 senedir birçok başarılı projeyi hayata geçirdik. Bu projelerden sonuncusu 74 müstakil yapıdan oluşan Ankaville projesi. Projemizin mimarlığını üstlenen Nimet Aydın Beyefendi, bu bölgede ezber bozan bir proje hazırlayacağını söylemişti. Nitekim projenin sonuçları da böyle oldu. Krize rağmen bir buçuk sene gibi kısa bir sürede hayata geçirdiğimiz Ankaville teras çatılı, minimalist ve dingin bir proje olarak Ankara’nın yapı envanterine bir ilk olarak geçti.  Gerek hafif çelik yapı sistemi ile inşa edilmesi, gerek Ankara’nın sert karasal iklimine çözüm üretebilen yalıtım detayları ihtiva etmesi, gerekse teras çatılarında kar eritme sistemi kullanılması ve yalın mimari detayları Ankara’da yeni bir trendin doğmasını sağladı” diye konuştu.

Hafif çelik yapı sistemiyle 3 farklı tipte konut üretildi

Ankaville konsept proje aşamasında 4 farklı tipten oluşturuldu. Ancak gelen talepler nedeniyle tip sayısı uygulama aşamasında 3’e indirildi. Bunlar 318 m2  23 adet A tipi, 35 adet 367 m2 B tipi ve 16 adet  239 m2  D tipleri.
Projede hafif çelik yapı sistemi kullanıldı. Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, sistemin Ankara için faydalarını şöyle sıraladı; “Ankara deprem kuşağında bir il olduğu için yapılar geleneksel strüktüre sahip benzerlerine oranla 8 kat daha hafif çözülerek tam güvenlik sağlandı. Projenin bulunduğu bölgede arazi bedelleri çok kıymetli olduğundan satılabilir net alanların, inşaat brüt alanına oranı ticari açıdan çok önemli. Bu projedeki oran geleneksel betonarme yapılara göre % 6 daha fazla oluştu. Bu da neredeyse her konut tipinde ekstra bir oda daha kazanımı demek. Projenin gerçekleştirildiği İncek bölgesinde kış mevsiminde hava sıcaklığı –10 derecelere kadar düştüğünden yapılardaki yalıtım çözümlerinin doğru yapılması çok önemli. Hafif çelik sistemindeki duvar çözümleri boşluklu olduğundan, bu boşluklarda gereken yoğunlukta yalıtım malzemesi kullanılarak çok başarılı ısı yalıtkanlığı sağlandı. Konutta yaşamaya başlayanların kış aylarında ödediği doğal gaz faturaları benzerlerine oranla % 100 daha düşük geliyor. Bu durum hem yapının işletme maliyetlerini azaltarak azami müşteri memnuniyetinin yakalanmasını sağladı hem de enerji verimliliği sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlayıcı bir özellik oldu. Yapı sektöründe ‘Green Build’ algısının hızla arttığı bu dönemde her ne kadar ülkemizde çevreci yapılar ölçüm kriterleri oluşmamış olsa da yaptığımız araştırmalar bu projenin geri dönüşümlü hafif çelik yapı sistemi ile inşa edilmiş olması, az enerji ihtiyacı ile işletilebilmesi sayesinde karbon salınımının benzerlerine göre daha az olacağını gösterdi. Ankaville Projesi’nin başarı ile tamamlanması, bölgede işlevsel yapı kullanım bilincine ve çevreye duyarlı yapı kültürüne örnek oldu. Bu sayede bölgede yavaş yavaş gereksiz ve boğucu detaylar ile yapılmış projeler yerine Ankaville karakterinde, fonksiyonun ön plana çıktığı projeler üretilmeye başlandı. Bu durum şirketimiz açısından ayrı bir övünç kaynağı oluşturdu.”

Proje Künyesi:

İş Veren: Akşan Etüd Mühendislik Müşavirlik A.Ş.- Prokar İş Ortaklığı

Ana Yüklenici: Akşan Etüd Mühendislik Müşavirlik A.Ş.- Prokar İş Ortaklığı Proje Yönetim Grubu

Mimari Proje: Nimet Aydın

Çelik Yapı Proje ve Uygulama:
Akkon Hafif Çelik Yapı Sistemleri San. Tic. A.Ş.

Toplam İnşaat Alanı:
23.983 m2

Toplam İş Süresi:
12 ay

Lokasyon:
İncek / Ankara / Türkiye

Satış Bilgileri:


Toplam: 74 Konut
Satılan: 69 Konut
Kalan: Sadece B tipinden 5 adet
Satış Başlangıç tarihi:  Aralık 2007
Teslim Başlangıç Tarihi: Aralık 2009

Satış Fiyatları

Havuzlu ve havuzsuz seçeneklerle B tipi satış fiyatı 600.000 USD – 650.000 USD aralığındadır.

Ayrıntılı bilgi için: www.ankaville.com

Satış Ofisi Telefonu: +90 312 489 11 44

Satış Ofisi E-posta: info@ankaville.com