Mayıs 2012

 

Van’ın Çelik Sistemle İnşa Edilen İlk Okulu Açıldı Van’ın Çelik Sistemle İnşa Edilen İlk Okulu Açıldı Van’ın Çelik Sistemle İnşa Edilen İlk Okulu Açıldı

Van’ın Çelik Sistemle İnşa Edilen İlk Okulu Açıldı

Akşan Yapı tarafından 2 ayda inşa edilen Van’ın ilk çelik okulu olan Van Yeşilsu Akşan Yapı İlköğretim Okulu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın katılımı ile açıldı.

Kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı binalar konusunda çözüm olarak çelik yapı sistemlerini sunan Akşan Yapı, Van’ın ilk çelik okulunu 2 ayda tamamlayarak eğitim – öğretime hazır hale getirdi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın açılışını yaptığı okul şuanda Dağönü Köyü ve Yabalı mezrasından gelen 100 öğrenciye taşımalı eğitim veriyor. 320 öğrenci kapasiteli Yeşilsu Akşan Yapı İlköğretim Okulu, 8 derslikten oluşuyor.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay açılışta yaptığı konuşmasında, ‘Van Denizi’ kenarındaki Yeşilsu Köyü’nde böyle bir okulun açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Atalay sözlerine şöyle devam etti: “O üzücü olaydan sonra Türkiye'nin kalbi Van'da atıyor. Van, gelişmeleri her gün takip ettiğimiz, acıları, sevinçleri birlikte yaşadığımız bir bölge.” Atalay okulun mimarisini çok şık bulduğunu, çelikten inşa edildiği için de son derece memnun olduğunu söyledi.

Van Valisi Münir Karaloğlu ise konuşmasında şunları söyledi: "Hepimizin bildiği gibi birinci depremi 23 Ekim'de yaşamıştık. Bu okulu da 7 Şubat'ta teslim aldık. Bu şu anlama geliyor. Depremin 3 ayında bir okulu yaptık ve hizmete soktuk. Bu Türkiye'nin geldiği noktayı gösteriyor. Bu son derece önemli bir başarıdır. Daha önceki depremlerde 3 ayda şoktan çıkılamazken, biz depremin 3 ayında okulu bitirdik ve hizmete açtık."

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: “Çelik Yapı Sistemleri teşvik edilmeyi bekliyor”
Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek bir süredir büyük bir heyecanla açılışını bekledikleri çelik okul ile ilgili şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı binalar konusunda ilk günden bu yana çelik yapı sistemlerini çözüm olarak sunduk. Birçok şehrimiz birinci derece deprem kuşağında yer alıyor. Ülkemiz çelik yapı sistemiyle 1999’da Marmara depremleriyle birlikte tanıştı. Türkiye’nin bugün 20 milyon tonun üzerinde çelik hammadde kapasitesi var. Çelik yapı sektörü ülkemizde sadece teşvik edilmeyi bekliyor. 5 yıl içinde özellikle birinci derece deprem riski altındaki illerimizdeki yapıların yüzde 10’u çelikten inşa edilirse, ülkemizde güçlü yapıların kurulmasında iyi bir başlangıç olur.”

Yeşilsu Akşan Yapı İlköğretim Okulu Sürdürülebilir Yaşamı Destekliyor

Güvenli bir hayat, mutlu bir insan ve temiz bir doğa için …

Van için…

Çocuklarımız ve çevremiz, sağlıklı bir nesil, temiz bir dünya için korumamız gereken iki önemli değerdir. Akşan Yapı, bu iki ‘değer’i, sosyal sorumluluk bilinciyle, Yeşilsu Akşan Yapı İlköğretim Okulu’nda bir araya getirdi.

Okulumuz dünyada bilinen depreme en dayanıklı yapım sistemi “çelik” ile 60 gün kadar kısa bir sürede hem güvenli hem de çevre dostu olarak inşa edildi. Çelik sistem sayesinde, inşaat sürecinde 1.145 ton su tasarruf edildi.

Bu binada kullanılan çelik taşıyıcılar ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikalı üretici tarafından imal edildi. Çelik binalar çevre dostu malzemelerle inşa edilir. Okulumuzda kullanılan inşaat malzemelerinin büyük çoğunluğu da yapı ömrünü tamamladığında geri dönüştürülebilecekler. Örneğin 57 ton çelik, 4,5 ton metal kiremit çatı malzemesi, 86 m3 alçı helva geri dönüşüme katılacak.

Çevre dostu yapı inşa etmenin bir diğer önemli adımı da enerjinin verimli kullanımıdır. Okulumuzun çelik duvarları, döşemeleri ve çatısı özenle yalıtıldı. Bu sayede, binanın dış kabuğu iç mekanın ısısını koruyacak ve enerjiyi verimli bir şekilde kullanacak.

Sevgilerimizle
Akşan Yapı Ailesi
Mart 2012 – Van